Cumhuriyet’in 100. Yılı Kutlu Olsun

tarafından tdh
0 Yorum Yap

Cumhuriyet’in ilanının 100. yılını kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyet’in kurulması için mücadele verenleri saygıyla anıyoruz.

Bundan 100 yıl önce yine bir Saray’ın egemenliğine karşı halkın egemenliğini tesis etmek, bir hanedanın tebaası olmaya ve saltanatın gerici yönetimine, hilafete karşı yurttaşlığı kazanmak, sadece Saray’a ve onun işbirlikçiliğine değil dönemin emperyalist saldırılarına karşı bağımsızlığı savunmak için atılan bu tarihi adımı selamlıyoruz.

Tüm bu ileri adımların yanında geçen yüzyılda cumhuriyet tam olarak toplumcu bir yönetime kavuşamamış, hatalar ve eksiklikler sonucu geldiğimiz noktada cumhuriyet düşmanları tarafından cumhuriyet atılımına dair bütün kazanımlarımız büyük ölçüde tasfiye edilmiştir.

Emekten, özgürlükten, eşitlikten, demokrasiden, laiklikten, kısacası toplumdan yana bir cumhuriyetin kurulması için mücadele bu nedenle 100 yıl önce olduğu gibi bugün de hepimiz için yaşamsal önemdedir.

Bu tarihsel sorumlulukla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyoruz. İkinci yüzyılda başta sağlık ve diş hekimliği olmak üzere her alanda toplumculuğun güçlenmesi için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR