Sosyal Medyadaki “Atamada Torpil” İddiaları Üzerine

tarafından tdh
0 Yorum Yap

Dün Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan 2023 Yılı 2. Dönem İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası sonuçlarının ardından sosyal medyada yapılan bir paylaşım diş hekimleri arasında tartışmalara neden olmuştur. Z.D. isimli diş hekimi sosyal medyaya yansıyan kişisel yazışmasında Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler ve ADSM’lerde diş hekimi olarak çalışmak üzere yapılan atama kurası öncesinde “tanıdıkları” devreye soktuğunu ve kuranın kendi tercihleri neticesinde sonuçlanacağını ifade etmiştir. Kura sonuçları incelendiğinde Z.D. isimli diş hekiminin mesajında belirttiği gibi Bitlis ilinde bulunan hastaneye ataması yapıldığı anlaşılmıştır.

AKP iktidarında çok uzun süredir bu tür olaylar istisna olmaktan çıkmıştır. Çalınan sınav soruları, kayırmacılık, usulsüzlükler, tepeden atamalar, KHK’lar vb. tüm bunlar Saray iktidarının karakteri haline gelmiştir. Milyonlarca yurttaşın emeğini hiçe sayan bu uygulamaların bir benzerinin diş hekimliği alanında yaşanması elbette bizleri şaşırtmayacaktır.

Yine de meslektaşlarımıza ve topluma karşı sorumluluğumuz gereği konuyla ilgili yetkisi ve sorumluluğu bulunan kurumlara görevlerini hatırlatmak istiyoruz. Torpil iddialarının ilgili hastanenin bulunduğu diş hekimleri odası, Türk Dişhekimleri Birliği ve Sağlık Bakanlığı tarafından ivedilikle soruşturulmasını ve binlerce diş hekimi nezdinde oluşmuş şaibenin ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz.

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR