Toplumcu Diş Hekimleri Anlatıyor #2

tarafından tdh
0 Yorum Yap

Merhaba. Kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhaba ben Sevgi Göner. 2005 yılı İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunuyum. 2 yıl özel polikliniklerde ücretli çalışıp 2007 yılından itibaren kamuda çalışıyorum.

Şu an mesleğiniz ile ilgili ne tür sorunlarla karşılaşıyorsunuz? Sizce bugün diş hekimliğinin en önemli sorunu nedir?

Kamuda diş hekimlerinin en büyük sorunu özlük hakları eksikliği ve performans uygulaması altında ezilmesidir. Bu sistemin bir sonucu olarak yapılan tedavinin niteliği değil de sayısının önemli olması hekimleri mutsuz ediyor. Kısıtlı zamanda tedavi yapmaya çalışmak; hastaya gereken özeni ve sabrı göstermemize ve durumun sürekli olması mutsuz ve hep yorgun hekimler olmamıza sebep oluyor.

Bu sorunları çözmek için oda ne tür çözümler üretebilir? Toplumcu bir diş hekimi olarak nasıl bir oda ve diş hekimliği tahayyül ediyorsunuz?

Diş hekimliği alanındaki sorunları diğer sağlık alanlarındaki sorunlarından çok aynı görmüyorum. Yürütülen sağlık politikalarının bir sonucudur. Sağlığa bütüncül bakan, çözümü için de bütüncül olarak söylem üreten bir diş hekimleri odasıyla, diş hekimleri özelinden yola çıkarak genel sağlık politikaları üzerinde etkili söz sahibi olunmalı diye düşünüyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Eklemek istediğiniz bir şey var mıdır?

Hekimlerin özlük haklarını kollayarak bununla birlikte halk sağlığını ve koruyucu hekimliği önceleyen toplumcu bir bakışla devam etmeliyiz.

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR