Toplumcu Diş Hekimleri Anlatıyor #5

tarafından tdh
0 Yorum Yap

Merhaba. Kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhaba ben Itır Yaren Sürmeli. 2021 yılında İzmir Katip Çelebi Üniversitesinden mezun oldum.  Bir süre uzmanlık sınavına hazırlandım şu an herhangi bir yerde çalışmıyorum.

Şu an mesleğiniz ile ilgili ne tür sorunlarla karşılaşıyorsunuz?  Sizce bugün diş hekimliğinin en önemli sorunu nedir?

Öncelikle fakültede yaşadığım sorunlardan bahsetmek isterim. Zor bir fakülte olmasının üzerine hocaların ve asistanların uyguladığı psikolojik şiddet ile bu fakülteyi bitirmek iyice zorlaşıyor. Eğitim sürecimde maruz kaldığım şiddet nedeniyle hiçbir zaman bir hekim gibi hissedemedim. Mezun olduktan sonra iş arama sürecim ise bir o kadar zordu. Özel bir muayenehane açmak yeni mezun bir diş hekimi için imkansız hale gelmiş durumda. Bu da bizleri büyük polikliniklere yönlendiriyor. Ancak poliklinikler artık ticarethane haline gelmiş durumda. 12 ay maaş vermeden çalıştırmayı bile teklif edebiliyorlar. İstanbul gibi büyük bir şehirde yeni mezun bir diş hekimi ya diş hekimi olmayan tüccarların yanında çalışmaya ya da büyük polikliniklerde emeğinin sömürülmesine mecbur bırakılıyor. Artan fakülte sayıları ve kontenjanlar niteliksiz ve çok sayıda mezun yaratıyor. Bu koşullar altında çoğu zaman hekim olduğumuzu unutuyoruz.

Bu sorunları çözmek için oda ne tür çözümler üretebilir? Toplumcu bir diş hekimi olarak nasıl bir oda ve diş hekimliği tahayyül ediyorsunuz?

Fakültede yaşadığım zorluklar karşısında odanın sessiz kalması yalnız hissetmeme neden olmuştu.  Meslek odasının bütün meslektaşlarının sesini duyan bir yer olmasını dilerdim. Diş hekimi olmayan kişilerin kurduğu muayenehanelere karşı eyleme geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Mevcut koşullarda bu derece yüksek sayıda mezun veren fakültelere karşı önlem alması gerekiyor. Sağlık sistemimiz diş hekimlerinin iş bulamadığı ve hastaların tedaviye erişemediği bir noktaya geldiği için odanın üzerine büyük sorumluluk düşüyor. Bu konularda eyleme geçen bir oda tahayyül ediyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Eklemek istediğiniz bir şey var mıdır?

Toplumcu bir bakışla bakan oda hem hekimin hem toplumun sağlığını ve güvenliğini sağlayacaktır. Toplumcu hekimler olarak bu koşulları sağlama gücüne sahip olduğumuzu düşünüyorum.

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR